prečítajte si

Video produkcia športových akcií

Verteco video natáčanie bike súťaž

Čo o ňom vieme a prečo je tak náročné?!

Natáčanie športových akcií nie je vždy jednoduchou úlohou. Vplýva naň množstvo faktorov a akčné točenie, následná video produkcia a postprodukcia môže zabrať spolu so strihom celé dni kým sa vykryštalizuje kvalitné a zmysluplné video. Hovorí sa že v jednoduchosti je krása čo, ale v prípade akčných videí vôbec neplatí. Vybavenie je drahé, musí byť odolné, presné, poľahlivé a pri záberoch musíte dbať i na bezpečnosť. Poďme sa teda pozrieť na niekoľko dôležitých aspektov, ktoré nám na natáčanie vplývajú.

Zvuk

V prípade že sa rozhodnete natočiť športovú akciu, prídete na miesto a zábery sa vám vydarili, máte stále jeden zásadný problém. Občasne sa totiž stáva, že amatérsky videomaker sa dostane do problémov pri zvuku. Dôležité je aby bol mikrofón vždy priamo pri komentátorovi a aby bol tak zvuk zreteľne počuť. Môže sa ale stať že pokiaľ video natáčate priamo z poľa tak zvuk skutočne budete mať problém zachytiť a v postprodukcií sa to zobrazí na kvalite. Všetko treba mať spravené dokonalo na prvú dobrú. Oprava nieje možná.

“Fastshooting”

Ďalším zaujímavým prvkom je tzv. Fastshooting a teda spôsob pri ktorom zachytávate detailné momenty. Môžete tak natočiť zaťaté zuby strelca pri výstrele, pozíciu rúk na zbrani alebo defekt jedného z jazdcov Tour De France. Fastshooting je metóda ktorá vás skutočne vie odlíšiť od konkurencie a môžete tak vytvoriť video s krásnymi a  detailnými zábermi. Nezabúdajte si preto zadovážiť dobrú kameru ktorá i na diaľku dokáže zachytiť krásne a číre zábery.

Nepriaznivé podmienky

Pri natáčaní v nepriaznivých podmienkach si treba dávať pozor na celý rad vecí ktoré môžu poškodiť vaše video. Kvapky sa môžu usadiť na objektíve a pokaziť tak nádherný záber, silný vietor sa pri vysokej rýchlosti môže oprieť o statív a zničiť vám tak pekne nasmerovaný záber. Výdrž batérie je taktiež jeden z rizikových faktorov kedy v zime môže dôjsť k jej prehriatiu skoro ihneď po natočení vstupu. Naopak v lete si treba dávať pozor na prehrievanie prednej časti kamery čo môže mať obdobný vplyv.

Dav

Pokiaľ ste už natáčali v obrovskom dave ľudí pri športovej akcií, určite viete ako náročné to môže byť. V takomto prípade si viete predstaviť že pri úspešnom zabodovaní jedného hráča z miestneho tímu sa kľudne môže stať že vaša kamera v eufórií skončí na zemi alebo minimálne s poškodeným objektívom. Vyberajte si preto vždy miesto kde zachytíte nielen emóciu, ale i vaše vybavenie môže zostať v bezpečí.

Náročné podmienky

V prípade nehostinných podmienok prostredia môžete dostať za úlohu vyšliapať až na Ďumbier s 20KG batohom. Pre niekoho je to zábava, pre iných mordor. Treba k tomu spomenúť že tam sa vaša fyzická aktivita ani zďaleka nekončí a celodenné natáčanie, prechádzanie okolitej prírody a vyberanie vhodného vybavenia vás bude stáť nielen nervy, ale i mnoho času v takýchto nehostinných podmienkach

Slnko

Keď sa už prípadne prepracujete náročnou turistikou, máte krásny uhol na natočenie záberu a ste rozhodnutý že dnešný deň skončil úspechom, stále vás v postprodukcií môže prekvapiť veľmi nehostinný faktor a tým je slnko. Slnko môže preexponovať tváre ktoré budú spolu s potom odrážať priveľa svetla a naopak pokiaľ sa náhodou nachádzate v tieni, kontrast vám môže zničiť celý záber. Preto si treba vždy vybrať miesto kde nestojíte priamo oproti slnku a naopak nie ste ani v jeho mŕtvom uhle.


Záver

Natáčanie akčných videí alebo športových akcií nie je jednoduché, prináša so sebou množstvo nástrah a niekedy skutočne stačí prísť na miesto a už ste vyčerpaný. To ma ale stále neodradzuje od tohto náročného koníčku. Je to pre mňa životný štýl. Som nadšený keď môžem hráčov a ich tím podporiť videom na ktoré sú hrdí. Videom ktoré v nich vyžaruje emócie z výhry a videom ktoré ich bude sprevádzať na ihrisku/trati v ťažkých chvíľach.

Zaujala Vás naša práca?

Napíšte nám

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.