prečítajte si

ZOZNÁMTE SA, DIZAJN.

dizajn

Dizajn – hovorí sa o ňom stále. A v podstate každý tuší, čo to asi tak je. Ale poďme si to presne zadefinovať.

Dizajn

Pôvodne anglické slovo design. Na Slovensku sa ale udomácnilo natoľko, že získalo svoju poslovenčenú podobu , ktorá je kodifikovaná v Krátkom slovníku slovenského jazyka z roku 2003. V ňom je pojem vysvetlený ako „výtvarné riešenie priemyselného výrobku; jeho vzhľad“. Aby to nebolo také všeobecné, Slovník súčasného slovenského jazyka pripája aj ďalšie vysvetlenia:

1. celkový vzhľad; povrchová úprava výrobku,

2. špecifická výtvarná činnosť zameraná na priemyselnú výrobu; umelecký študijný predmet.


Dizajnom sa zaoberá aj zákon. Je to vlastne vonkajšia úprava výrobku alebo jeho časti. Zahŕňa znaky, ako sú línie, obrysy, tvar, farby, štruktúra či materiál. Viete, že si ho môžete dať registrovať ako predmet duševného vlastníctva? A až 25 rokov bude len váš!

Dizajn má množstvo odvetví – priemyselný, interiérový či exteriérový, ale aj ten grafický. Môže to byť grafický dizajn čohokoľvek, čo potrebuje lahodiť oku. Kĺbia sa v ňom typy znakov, vzorov, farieb, písiem či tvarov.

Na dizajne pracuje (grafický) dizajnér. Je to človek, ktorý sa vytváraniu dizajnov venuje už nejaký ten čas a má s tým dostatočnú prax. Má talent, víziu, predstavivosť a dokáže nájsť inšpiráciu takmer v čomkoľvek.

Grafické štúdiá sa špecializujú na to, aby združili tých najlepších dostupných grafických dizajnérov, denne pracujú na tom, aby sa neustále zlepšovali a klientom tak poskytli grafické návrhy na najvyššej úrovni podľa ich požiadaviek. Ideálne je nájsť štúdio, s ktorým budete „na jednej vlne“ a bude vám sedieť jeho štýl. A čo tak vyskúšať napríklad Verteco

Zaujala Vás naša práca?

Napíšte nám

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.